Povzbudivý seminár pre mamy s popôrodnými psychickými ťažkosťami

Naposledy, keď si bol za mnou, som ti hovorila, že už nevládzem takto existovať. V to ráno, keď som bola hore od 4. som sa chcela prepadnúť cez matrac do postele, aby mi tam došiel kyslík. A spomínam si, že som mala aj také stavy, to už dávnejšie, že tu nechcem byť, chcem sa vypariť.

Z môjho mejlu partnerovi 1,5 roka po pôrode

S popôrodnými psychickými problémami, do ktorých spadá popôrodná depresia, popôrodná úzkosť, popôrodná panika, popôrodná obsesívno-kompulzívna porucha a popôrodná posttraumatická stresová porucha, sa vyrovnáva 1 z 5 žien.1 Napriek tomu, mnohé matky zostávajú so svojimi problémami osamote, často ani nevedia identifikovať, čo sa s nimi vlastne deje.

Zase ma to pohlcuje… To je taká neznesiteľná vnútorná bolesť… To som na tom už oveľa lepšie, ale aj tak je to príšerné… Neviem si predstaviť, že som sa predým takto cítila väčšinu času… A trvalo to takmer rok… A že som to prežila… To je taká bolesť, že by som sa najradšej vyvrátila naruby a všetko to zlé zoškrabala zvnútra, aby tam nič nezostalo, a dala sa naspäť… To sa nedá vyjadriť ani slovami, ani plačom, nie je na to dostatočne veľký otvor – najradšej by som to vypľula, otvorila ústa tak, že mi to až sánka nedovolí. Včera večer to zase udrelo.

Z môjho mejlu partnerovi 1 a 3/4 roka po pôrode

Ja a popôrodná depresia

Volám sa Monika. Po pôrode syna v roku 2018 som mesiace až roky trpela psychickými problémemi, ktoré som sa rôznymi spôsobmi snažila riešiť. Cítila som sa neschopná, opustená, vyčerpaná, plná strachov a úzkostí. Po malých kúsočkoch som postupne zhromažďovala informácie, aplikovala ich v každodenných činnostiach. Po vyše 2 rokoch po pôrode som pocítila radosť z nasledujúceho dňa, zvedavosť čo prinesie, nevedela som sa dočkať toho, aký bude ďalší deň s mojím synom. Viac o mne si môžete prečítať tu.

curious look

Prezeranie si fotografií po synovom narodení je pre mňa nereálna skúsenosť. Väčšinu situácií si vôbec nepamätám. Zvyčajne na nich vyzerám šťastne a usmievam sa, čo vytvára obrovský nesúlad s tým, ako si to obdobie pamätám.

Z môjho postu Znova zaplavená

Túto cestu som absolvovala sama, bez jednoznačne užitočnej pomoci odborníkov či odborníčok. Som jedna z vás, matka, učiteľka, ktorá sa o psychike a psychických problémoch dozvedá samoštúdiom. Na seminári Smutná mama sa s vami podelím o svoje skúsenosti, porozprávam vám časti môjho príbehu a najmä s vami pozdieľam to, čo som sa naučila. Dozviete sa o tom, čo mi ako pomohlo, čo mi nepomohlo alebo dokonca zhoršilo stav. Takýmto spôsobom vám poskytnem podporu, akú som túžila a potrebovala kedysi mať ja.

Čo účasťou na seminári získate

  • inšpiráciu na každodenné činnosti, ktoré majú potenciál vám od prvého dňa uľahčiť nepríjemné chvíle
  • ľahko dostupné zdroje, ktoré jednoducho zaradíte do dennej rutiny
  • cenný čas pre seba
  • pocit spolupatričnosti s inými ženami

Ak máte k semináru akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať cez kontaktný formulár.

Pocítila som vďačnosť za samu seba, moju silu a zaplavila ma ohromujúca láska k sebe samej a všetkým ľuďom na celom svete. Nemôžem ovplyvniť veľa vecí, ale niektoré predsa len viem ovplyvniť. Začínam sama sebou, starostlivosťou o samu seba.

Z môjho postu Starostlivosť o seba v náročných časoch

Popôrodná svojpomocná skupina a popôrodná depresia

Kleiman a Raskin2 popisujú výhody popôrodnej svojpomocnej skupiny, ktorú zvyčajne vedie žena, ktorej súčasťou života bola popôrodná depresia alebo niektorá z jej foriem. Skúsenosť a vedomosti, ktoré ponúka na zdieľanie, môžu byť obrovskou podporou a nádejou pre ženy s popôrodnými psychickými problémami. Autorky tiež upozorňujú, že len pre niektoré ženy je podporná skupina dostačujúcou pomocou. Pre väčšinu žien je podporná skupina najúčinnejšia ako doplnok k individuálnej terapii alebo nasledujúca po terapii.3

Poznámky

  1. Kleiman, Karen R. – Davis Raskin, Valerie. This Isn’t What I Expected: Overcoming Postpartum Depression. 2nd edition. Boston: Da Capo Press, 2013. ISBN 978-0-7382-1693-5. p. xi.
  2. Kleiman, Karen R. – Davis Raskin, Valerie. This Isn’t What I Expected: Overcoming Postpartum Depression. 2nd edition. Boston: Da Capo Press, 2013. ISBN 978-0-7382-1693-5. p. 169.
  3. Kleiman, Karen R. – Davis Raskin, Valerie. This Isn’t What I Expected: Overcoming Postpartum Depression. 2nd edition. Boston: Da Capo Press, 2013. ISBN 978-0-7382-1693-5. p. 170.